Lezení je z drtivé většiny vertikální pohyb, při němž se snažíme dopravit tělo z jednoho míta na druhé, za pomoci všech končetin, které nám matička příroda nadělila. Začátky lezení jako takového, jsou spojeny s horami. Avšak sportovní lezení (na které jsou tyto stránky zaměřené), je diametrálně odlišné od horolezení! Jedná se o překonávání cest, u kterých je kladen důraz na jejich obtížnost. S plnynoucím časem vznikaly různé disciplíny lezení, kterých je v současné době celá řada. Jedna s nejfantastičtější disciplín je, již zmiňované, SPORTOVNÍ LEZENÍ.

“Když už lezení věnujete delší dobu, přijde okamžik, kdy pocítíte potřebu nějak materializovat své představy o tomto sportu vytyčováním nových, težších a těžších, cest. Přelezení nové těžké cesty je výzvou, neb všechno musíte udělat sám. Naučit se duševní i fyzické koordinaci a dát dohromady dostatek motivace, abyste pokračovali v projektu, který možná ani nezrealizujete. Může se stát, že ani za dlouhou dobu nenajdete způsob a vzdáte to, protože NIKDO Vám nepomůže onu možnost uskutečnit… A je přirozené, že čím více úsilí na dosažení svého cíle vynaložíte, tím větší je Vaše uspokojení a radost, pokud uspějete. Váš „výtvor“ – vytyčení nové cesty, osázení jištění a dokonce i určení jejího jména, vyjadřující všechny emotivní stránky cesty, má zvláštní a jedinečný charakter. Je-li lezení uměním, pak tvůrčí stránka je jeho hlavní složkou.”

Wolfgang Güllich, překlad z časopisu Climbing

Nejen pro toto specifické odvětví lezení je věnována tato sekce stránek. Uplatnění technik tréninku je možné také v boulderingu, či drytoolingu, kde je zapotřebí jak síla, tak technika. Veškeré informace zde uváděné, jsou čerpány ze zdrojů internetu, literatury a článků časopisů…

Přejeme Vám mnoho úspěchů při tréninku, a především na skalách, protože to je ta hlavní stránka věci, která dělá lezení lezením!

Sdílet na Pinterestu

Sdílej